Günlük Kaliteli Protein İhtiyacı Ne kadar?

İnsanoğlunun nefes almaya başladığı ilk andan itibaren ulaşmaya çalıştığı ilk şey en kaliteli protein “anne sütü”dür. Bu kadar kıymetli bir gıda ile başlayan beslenmemiz yıllar içinde değişerek yerini karbonhidrat içeriği yüksek olan proteince yetersiz gıdalar almıştır. Karbonhidrattan zengin proteinden fakir bir beslenme ve hareketsiz yaşam koşulları obezite ve buna bağlı hastalıklar olan Tip-2 diabet, tansiyon, kalp hastalıklarına, metabolik sendroma sebep olmuştur.

Bu hastalıkların tedavisinde ilaç tedavisinden sonra gelen en önemli adım protein ve karbonhidrat içeriği ayarlanmış dengeli bir diyettir. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda günlük olarak yeterli protein alınamadığı sonucu dikkat çekicidir.

2010 da yayınlanan Amerikan Beslenme Rehberi, on dokuz yaş üzeri yetişkinlerde günlük kalori alımının %10-35 ‘inin proteinden gelmesini önermektedir(1). Bu önerilere paralel olarak 2011-2012 NHANES araştırması verilerinde Amerikalıların protein alımları günlük olarak kadınlarda 60,3 g iken erkeklerde 106 g’dır (2) ve önerileri karşılamaktadır.Aynı dönemlerde tamamlanan ve yayınlanan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması verilerine göre günlük protein alımı 19 yaş üstü kadınlarda 47 gr , erkeklerde 63,5 gr’dır (3) . Bu miktarlar önerilenin altında kalmaktadır. Kişilerin ideal ağırlığına göre alması gereken protein miktarı kiloları başına minimum 1,0 gramın altına düşmemesi gerektiği son beslenme rehberleri önerilerinde açıkça belitilmiştir. Aynı zamanda son yıllarda insülin direnci ve diyabetin önüne geçilemez artışının tek çözümünün günlük diyetsel karbonhidrat alımının azaltılarak düşük karbonhidrat ve yağ içeriğine sahip protein içerikli gıdalar ile desteklenmesi yönündedir(4).

  1. http://health.gov/dietaryguidelines/dga2010/DietaryGuidelines2010.pdf

2. http://www.ars.usda.gov/SP2UserFiles/Place/80400530/pdf/1112/Table_1_NIN_GEN_11.pdf  (What we eat in America NHANES 2010-2011).

  1. http://www.sagem.gov.tr/TBSA_Beslenme_Yayini.pdf
  2. Feinman RD., Pogozelski WK., Astrup A.,Dietary carbohydrate restriction as the first approach in diabetes management: critical review and evidence base, Nutrition. 2015 Jan;31(1):1-13.